Основа спортивного майданчика (тенісного корту, футбольного поля, волейбольного майданчика, баскетбольної площадки і т.д.) - це неамортизуюча поверхню з щебеню, бетону, асфальтобетону. Тип основи залежить від типу обраного покриття (грунтове покриття, акрилове покриття, штучна трава, або інше) Технологічний процес влаштування основи включає в себе:

  • земляні роботи - видалення рослинного покриву, планування грунту
  • фундаменти або підпірні стінки - при необхідності
  • влаштування підоснови - складається з шаірів піску і щебеню різних фракцій
  • встановлення бордюра, зливоприймальних лотків
  • влаштування поверхневого шару - бетон, асфальтобетон
  • ухил площадки для відводу води (в закритих спорудах без ухилу)

Неякісна підготовка основи, порушення технологічного процесу можуть спричинити за собою додаткові витрати для виконання обов'язкових вимог до спортивних майданчиків

Розглянемо більш детально влаштування основи для спортивних майданчиків.
Відразу варто відзначити, що єдиного стандарту для майданчиків бути не може, оскільки велику роль відіграють вихідні дані:
- геодезія;
- геологія;
- обранне кінцеве покриття спортивного майданчика.

Геодезія - допоможе нам розмістити майданчик на місцевості (хоча дуже часто вибору особливо немає). Рекомендується , щоб  ігрові майданчики були орієнтовані по напрямку північ-південь , щоб звести до мінімуму ефект сонця, що заходить на гравців, визначити перепади грунту, необхідність влаштування підпірних стін.

Геологія - за допомогою геологічних вишукувань визначається вид грунту та наявність грунтових вод. А завдяки цим даним можна правильно визначити загальний пиріг основи. Дуже багато хто думає, що для спортивного майданчика багато не треба, оскільки машини там їздити не будуть. Але це помилкова думка, оскільки від правильного визначення матеріалів основи, товщини і водовідведення залежить термін служби майданчика в цілому, а також цілісність, як правило дорогого покриття.

Покриття майданчика - як правило воно визначає вид основи. Це може бути щебеневе, бетонне або асфальтове. Наприклад на відкритих майданчиках, акрилове покриття і рулонні гумові вкладаються тільки на асфальтову основу, оскільки на бетонному вони часто здуваються і відшаровуються (оскількі, як правило будівельники ігнорують необхість гідроізоляції), а штучну траву рекомендовано класти на щебеневу основу, оскільки основа штучної трави має дренажні отвори через які дощові води йдуть в основу.

Щебенева основа (використовується для покриттів типу тенісіт і штучної трави)
щебеневу основу влаштовують на піщаному підстильному шарі, при чому ухил задається при влаштуванні корита. Для нижніх шарів використовують щебінь фракції 40х70, далі по зменшенню для розклинювання щебінь фракції 20х40, 5х20 і відсів. Всі шари основи ущільнюються дорожнім катком окремо і ні в якому разі не разом. Останній шар відсіву повинен бути не більше 3-4 мм. В середньому товщина основи 30-35 мм без піщаної подушки. Поверхня фінішного шару повинна бути твердою і стабільною, після проходу по майданчику не повинно залишатися слідів від взуття.

Асфальтова основа (використовується для акрилових покриттів, поліуретан-гумових покриттів, модульної плитки і рулонних гумових покриттів).
Також як і щебенева основи влаштовується на піщаній подушці. Нижній шар влаштовується з щебеню фракції 40х70, далі розклинцьовується щебенем фракції 20х40, і поверх мінімальним шаром в 3-4 мм укладається гранітний відсів, який в свою чергу розклинцьовує щебінь фр. 20х40 та завдяки рівній поверхні зменшує витрату асфльтной суміші. Асфальт влаштовується в два шари по 4 см з суміші типу В-10 (нижній шар) і Г-4 (верхній шар). Укладання асфальту проводиться тільки ручним способом, оскільки вимоги щодо рівності для спортивних майданчиків значно більші ніж на дорогах. Далі відбувається процес дегазації, в середньому це близько двох тижнів. Рівність поверхні перевіряється методом прикладання триметрової рейки, зазори не повинні перевищувати 3 мм. Також не допускається різких перепадів і масляних плям.
       Не рідко людей хвилює питання запаху асфальту. Так дійсно, запах асфальту присутній поки відбувається процес дегазації, а в подальшому запах зникає і спортивне покриття, яке або приклеюється, або наноситься наливним методом просто "консервує" його.

Бетонна основа (використовується для модульних покриттів і поліуретан-гумових покриттів)
Знімається рослинний шар, проводиться планування і ущільнення грунту. Далі влаштовується піщано-щебенева подушка. Після ущільнення щебеню так звана "підготовка" бетонна плита з низькою марки бетону. На "підготовку" укладається гідроізоляція і поверх проводиться армування і заливка бетонної плити товщиною 12 см. Поверхня бетону шліфується і нарізются деформаційні шви квадратами не більше 6х6 м. При сухій погоді необхідно змочувати бетон, завдяки волозі він набирає міцності.
       Нерідко виконанні робіт технології порушуються, що тягне за собою додаткові витрати з вирівнювання, ремонту тріщин і т.п.

 

 

DSC 0221DSC 021661DSC 0170

TPL_TOP